ROZŠÍRENÉ VYHĽADÁVANIE

blog

Blog o tom čo sa deje v našom tvorivom živote, čo si myslíme, prečo robíme to čo robíme a o našich tvorivých dielničkach.

Druhý rok Machule

Ako ťažko sa spätne spomína, v ktorom mesiaci sa čo udialo. Tak som pozrela kde sme boli na trhoch, e-maily medzi machuľami a môj stolový kalendár...

Pred 13 mesiacmi / Darinka
Drôtené vianočné ozdoby

Vianočný čas je tu. Častokrát to býva veľmi tvorivé obdobie v roku, keď sa každý snaží vymyslieť alebo aj vyrobiť čo najkrajšie darčeky pre svojich blízkych, ozdobiť svoje príbytky, napiecť niečo nové...a práve preto by som sa s vami rada podelila o postup ako si veľmi jednoducho vytvoriť malé vianočné ozdôbky vhodné ako menšie dekorácie kade tade po dome, alebo aj na vianočný stromček.

Pred 14 mesiacmi / Rony
O drotárstve

Drotárstvo a drotárov, ako si všímam, mnohí vnímajú tak podprahovo. Jasne, dakedy v minulosti sa opravovali hrnce drôtmi. ??? To je všetko? Slovenské drotárstvo a drotári boli v 19. a 20. storočí celosvetovým fenoménom. A to bez zveličovania. Ale je pravda, že nestrieľali puky do bránky, asi preto sa o nich moc medzi našincami nevie...

Pred 19 mesiacmi / Rony
Staré textilné značky III.

OZETA je významnou slovenskou značkou pôsobiacou na domácom trhu už od roku 1939. Nadviazala na tradíciu kvalitnej značky pánskych odevov pôvodne vyrábaných spoločnosťou Ozeta v Trenčíne. Toľko uvádza stránka www.ozeta.sk o svojej histórii. Čo je celkom škoda, pretože sa toho stalo skutočne veľa.

Pred 23 mesiacmi / Darinka
Prvý rok Machule

Čo sa stalo počas prvého roku existencie machule? Prvé ma napadlo...noo pochodili sme zopár trhov...a zorganizovali sme vlastný trh...a kúpili si registračnú pokladňu...a spustili tento blog.

Čo sa na začiatku zdalo ako krátka odpoveď nabralo na objeme, takže poporiadku dámy a páni:)

Pred 24 mesiacmi / Darinka
Staré textilné značky II.

Makyta začala svoju výrobu v Žiline začiatkom septembra 1939 so 150 zamestnancami. V roku 1941 mala vlastnú obchodnú sieť s 9 predajňami a o 4 roky neskôr ich bolo neuveriteľných  120. Odevná výroba v Makyte prežila 2. svetovú vojnu, znárodnenie v roku 1948, prechod zo socializmu na kapitalizmus aj globalizáciu.

Pred 25 mesiacmi / Darinka
Staré textilné značky I.

Čo sa s nimi stalo? Zornica, Makyta, Tatraľan, Šohaj, Prostějov, Tatrasvit, Otavan, Šumavan, Odevné závody Trenčín....značky ktoré stretávam na šatách v mojom archíve látok. Obdivujem na nich ich úžasnú kvalitu po viac než 30 rokoch. Tri plné skrine z ktorých vyberám materiál ako z luxusného obchodu.

Pred 25 mesiacmi / Darinka
Ako si vyrobiť voňavé vrecko

Voňavé vrecúško je malá drobnosť na rozvonanie domu prírodnejším spôsobom ako osviežovačom vzduchu. Zvládnete si ho vyrobiť aj bez šijacieho stroja, keďže šitia je na vrecku pomerne málo a steh je krátky a rovný. Mne sa páčia vrecká zo starého ručne tkaného plátna, ktoré používam na šitie tašiek a zostáva mi pomerne veľa odrezkov. Vy však môžete použiť čokoľvek doma nájdete, ale najlepšie bude látka z prírodných materiálov ako je bavlna, ľan, konopa.

Pred 25 mesiacmi / Darinka
Výroba frézovaného kravského rohu

Popíšem Vám aspoň zbežne výrobu frézovaného kravského rohu, ktorý mal byť určený ako odpad na spálenie, alebo vyhodený na smetisko. V podstate som sa k tomuto peknému remeslu (ak to tak môžem nazvať), dostal náhodou a vôbec som nevedel, že ma to chytí za pačesy. 

Pred 30 mesiacmi / Juraj
Záhradná dielňa

Niekto chodí na záhradu pracovať, iný oddychovať. My sme v jednu krásnu júnovú nedeľu tieto dve činnosti spojili dohromady a užili sme si tvorivú záhradnú dielňu.

Pred 31 mesiacmi / Darinka
Niečo málo o mydle a mydle

Čoraz viac ľudí prichádza na fatálne rozdiely medzi fabrikovými a doma robenými mydlami..

Pred 32 mesiacmi / Rony