ROZŠÍRENÉ VYHĽADÁVANIE

Milý malý trh Súdovce

01. 10. 2017
fotka Milý malý trh Súdovce

Prvý ročník Milého malého trhu sme si skutočne užili. Už raňajšia cesta autom bola akási smiešna a dobre sme sa bavili. Päť  členov Machule sa vybralo na trh, o ktorom nič nevieme. Boli sme však pozvaní Marcelou Nemcovou a jej ľudskosť, múdrosť a dobrosrdečnosť  nám nahovárala, že to bude stáť zato.

Po dvoch hodinách cesty sme skoro odbočili do Sudiniec a minuli sme Jeruzalem ale nakoniec sme trafili do Súdoviec, aj vďaka ručne robeným tabuliam, ktoré nás navigovali do tejto malej obce uprostred roľníckej krajiny. V obci nás vítali okrem slnka miestny občania, ktorí nás usmernili do akého dvora patríme. Najprv sme nechápali o akých dvoroch sa tu hovorí, ale neskôr sme prišli na to, že celý trh sa odohráva na 6 miestach, ktoré boli až na obecný úrad, všetky vo dvoroch obyvateľov Súdoviec. Naši hostitelia boli chatári, ktorí síce nebývajú na stálo v obci, no už druhý krát sa podujali otvoriť svoje brány návštevníkom trhu a prispeli tak ku prezentácii tohto úrodného kraja.

Keď sme zaparkovali pri domovej bráne uprostred dediny, nahlas som vyslovila svoje obavy, že tu sa budeme musieť asi opiť. Neverila som, že do tak vzdialenej malej dedinky zavítajú návštevníci a ešte to nie je ani na jednom mieste. Rozložili sme si náš stolík pred chátrajúcou stodolou a užívali si dedinského prostredia s tým, že to bude asi všetko. Vo dvore sme boli viacerí remeselníci, ktorí na svojich stolíkom vybaľovali tovar a všetko si poctivo aranžovali. Ani sme sa nenazdali a dvor bol plný ľudí, zvedavých a zaujímajúcich sa o všetko čo robíme. A nebolo to tak len v našom dvore, celé Súdovce boli ako korzo. Ľudia sa prechádzali hore dole po dedine a vďaka rozdeleniu programu sa ľudia netlačili.

Celý deň napriek tomu, že bol október, pražilo slniečko a všade panovala uvoľnená domácka atmosféra. Asi najnavštevovanejším dvorom bol dom, v ktorom sa vyrábajú oleje z Hontu: makový, tekvicový, repkový, slnečnicový, s chilli, s bylinkami... úžasný výber chutí a vôni. Namáčali sme si kúsky chleba do olejov a nevedeli sa rozhodnúť, ktorý je lepší. Malá lisovňa oleja bola otvorená aj pre návštevníkov a všetci sa tak mohli pozrieť pod pokrievku výrobcu, čo svoju prácu skutočne miluje. Potešení na tele aj na duši, sme sa striedali v machuliackom stánku a odbiehali pozrieť iných remeselníkov, nakupovať, jesť lepníky i počúvať prednášky.

Malý milý trh v Súdovciach nezostal svojmu menu nič dlžný. Ďakujeme za pozvanie a strávenie príjemného dňa.