ROZŠÍRENÉ VYHĽADÁVANIE

Hradný rínok 2019

11. 05. 2019
fotka Hradný rínok 2019

Akciu Hradný rínok sme na hrade Uhrovec organizovali, aj vrátane nultého ročníka, po piaty krát. Organizačne nám to dá vždy zabrať, ako každá príprava akcie, na ktorej vám záleží. Ako členovia občianského združenia Machuľa, chodíme na hrad už zopár rokov a stále nás udivuje aké nádherné prírodné scenérie môžete vidieť v spojení so starobylou architektúrou. Upršaný týždeň pred rínkom nám doprial nádherné západy slnka počas stúpania pary z okolitých lesov. 

Už počas týždňa sme sa vychystali na hrad dať do poriadku zopár "horúcich úloh" ako upratanie areálu po prebiehajúcich stavebných prácach, opravenie starých kadibúdok a sprevádzkovanie nových. Dva dni lopatovania, upratovania a prenášania dreva hore dole nám preverilo kondičku a hneď sme sa vedeli lepšie vžiť do života našich predkov, ktorí kedysi obývali tento hrad:-) Osadili sme smerovníky, aby ste na hrade trafili aj k hodom na hornom nádvorí, čajovni v lese, lukostreľbe v priekope či k obliehaným wc. Paľo, hradný kastelán v spolupráci s bratislavskou spojkou pripravili v piatok podvečer výborný guľáš a vege kapustnicu a varili až do rána.

Piatok podvečer a sobota boli náročné hlavne pre šóférov džípov, ktorí priviezli postupne všetkých trhovníkov z ich stánkami hore na hrad po rozblatenej ceste. Ďakujeme, bez vás by sme túto akciu nevedeli zabezpečiť a ukázať návštevníkom rôznych remeselníkov ako sú hrnčiari, prútikári, šperkári, kožiari, medovinári ale aj kováč. Konečne, sa tento rok podarilo, aby na hrad prišla vyhňa a s ňou aj ukážka ako sa kuje železo za horúca. Práve kováči mali cestu na hrad najťahšiu. Ťažký náklad vo vozíku síce na hrad dorazil ale utrpel nejeden úder. Mladý kováč z umeleckej dielne Meridius má však nezlomnú optimistickú povahu a potiahol to s nami až do nedele, aj keď počasie nás už nenechalo suchých. Osvojili sme si však jeho krásny názor, že "neexsituje zlé počasie, iba zle oblečený človek" a tešili sa z kľudnej nedele, ktorá bola po preplnenej sobote až neuriveriteľne dlhá:-)

V sobotu to však stálo za to, prišlo vás neúrekom a hneď po turistickom výstupe ste si mohli posedieť v potulnej čajovni a vychutnať si bylinné maceráty, exotické čaje ale aj zabafkať vodnú fajku. V hradnej priekope vás čakali prví remeselníci s krásnymi košíkmi, bábikami, koženými taškami ale aj maľovanie na tvár pre deti a krásny historický stan s umeleckými obrazmi a predmetmi od Kryštofa a Baši. Koho z vás chytil Kryštof na svoje lano, určite si spomeniete ako vás chcel predať do otroctva. No a ktože by si nespomenul na medovinu? ...boli sme tam asi všetci:-) Hneď za mostom v hradnej priekope (alebo po pohári medoviny) ste si mohli zastreľať z ozajstného luku s inštruktážou od karpatských pecúchovDolné nádvorie patrilo remeselníkom, kováčovi, kožiarovi, hrnčiarom a muzikantom. Hrad praskal vo švíkoch a horné nádvorie sa zmenilo na dvornú kuchyňu, kde vás čakal guľáš, pečené klobásky či domáce koláče ako zaručená odmena za to, že ste vyšľapali až do hradného/hladného olympu.

Pospomínajte s nami a našími fotkami.