ROZŠÍRENÉ VYHĽADÁVANIE

Bojnický kračún 2016

16. 12. 2016
fotka Bojnický kračún 2016

Akcia sa začínala už v piatok ráno. Docestovali sme do Bojnic skoro, aby sme si mohli pekne nachystať stánok, vyložiť všetky veci a prichystať sa na húfy ľudí. Doobeda svietilo slniečko, ale bolo teda pekne zubaté.

Ako to už na akciách býva v piatok doobeda veru žiadne húfy nechodia, iba dôchodcovia a mamičky na materskej. Tak sme sa snažili zabávať medzi sebou, prípadne s ostatnými trhovníkmi. Bolo to trochu ťažšie, pretože hudba, ktorú organizátori zvolili ako podmaz akcie staro-novo-slovensko anglické vianočné pesničky...tých má už každý dosť.

Poobede sa život na námestí trochu viac rozhýbal, i keď sme vycítili, že každý kto prišiel si vravel, že sa príde lepšie pozrieť radšej v sobotu. A tak sa príchodzí ľudia zastavovali najmä pri ohriatej medovine, varenom vínku, punči a niečomu pod zub. Varené vínko sme veru musseli požívať aj my, lebo slniečko zapadlo čoskoro, a potom ostala už len riadna zima a mráz. No a stáť na jednom mieste od rána takmer bez pohybu..kto to nevyskúšal nevie. Ešteže nás je v Machuli viacero a vieme sa pri našom stolíku vystriedať. Chodili sme sa na striedačku ohrievať do blízkej reštaurácie na polievočku.

Program nám v tele veru krv tiež nerozprúdil, možno jedine moderátor, ktorý nám, ako sa povie, pekne liezol na nervy..nuž, ale čo už. Nie vždy sa všetko podarí na výbornú.

Večer sme zbalili o čosi skôr, lebo sme už nemohli vydržať zimu, ktorá s každou hodinou len pribúdala. Išli sme si spoločne zadnúť na potrhové pivko a polievočku a potom sme sa unavenejšia polovička pobrali aj s Verunkou z Ateliéru Dubina do nášho penziónu kúsok od námestia. Zakutrali sme sa do teplých paplónov a unavené vyzimené sme spali, zatiaľ čo ostatní ešte hýrili v meste.

Voloďa, Gergej a Darinka sa stretli s našimi spriaznenými známymi z Bojníc, ktorých sme spoznali na akcií Bojnický letný slnovrat. A tak pri pivku rozoberali čo je a čo nie je dobré na tejto akcií, ako sa máme, čo máme nové a tak ďalej. Vrátili sa neskoro v noci :)

Ráno sme sa zobudili s nádejou, že dnes bude lepšie, čo sa týka zimy, ľudí, predaja a celkovej nálady. Spolu sme sa pobrali na námestie a zastavili sme sa na raňajky do príjemného podniku Coffee place. Vnútri bola príjemna atmosféra a teplúčko, veru sa nám veľmi do tej zimy nechcelo ísť.

Nakoniec sme sa však odhodlali a išli sme vystaviť naše výrobky do stánku. Doobeda panovala na námestí vianočná nálada, slniečko opäť svietilo a ako tak ohrievalo mrazivý deň. Stretli sme aj pár známych, najmä Zuzku a Martina z WooDoo a Marcelu Nemcovú s rodinkou z Farmy na Háji. WooDoo vyrábajú štýlové drevené motýliky a Marcela sa venuje výrobe domácich dobrôt - úžasných lekvárov, zaváranín, sušeným bylinkám - a tiež výrobkom z vlny z ich domácich ovečiek. Tiež sme našli pár pekných vecičiek, ktoré sme kúpili ako vianočné darčeky našim blízkym, spomeniem zaujímavý prívesok zo studenej keramiky s kryštálmi od Petry z Petroterapie.

Čo sa týka chladu, ani v tento deň sa nič nezmenilo, vymrzli sme riadne! Jedniná záchrana bola odbiehanie na kávu a čajíky do kaviarní a trenie sa jeden o druhého. Ľudí prišlo v sobotu viac, ale aj tak to nebolo žiadne terno..nuž, zistili sme, aké je to byť trhovníkom aj v nepriaznivých podmienkach. Jedinou útechou nám bolo to, že sme viacerí a že sme spolu mohli zdieľať a morálne sa držať aj v takýchto situáciach. Celkom radi sme večer zbalili a nasadli do auta so skrehnutými nohami. Gergej nás odviezol domov do postieľok.

Nie je to veru ľahké byť remeselníkom...