ROZŠÍRENÉ VYHĽADÁVANIE

Veľkonočný jarmok na Lišove

17. 03. 2018
fotka Veľkonočný jarmok na Lišove

Novú trhovú sezónu v roku 2018 sme ako Machuľa zahájili na Veľkonočnom jarmoku pri múzeu na Lišove. Bola to naša druhú návšteva tohto južanského kraja blízko Dudiniec. Na jeseň minulého roku sme sa zúčastnili prvýkrát Milého malého trhu v Súdoviach a tieto dve akcie mali okrem blízkosti oboch obcí spoločné aj to, že nás prekvapili svojou pripravenosťou na trh v malej obci za horami za dolami.

Do obce nás navigovali ručne písané tabule, vďaka ktorým sme sa nestratili na úzkych dedinských cestách lemovaných jabloňami, čerešňami a orechmi. Napriek zamračenému počasiu sme celou cestou vnímali, že je to nádherný kraj. Obec nás vítala krásnymi domčekmi s gánkami, potokom tiahnucím sa stredom dediny, vďaka ktorému má dedina dve cesty. Domáci nás starostlivo navigovali aby sme mali kam zaparkovať a mohli si rozložiť stôl na našom predajnom mieste, označenom drevenou tabuľkou zapichnutou v zemi. Privítalo nás aj blato a svieži vetrík ...čo už, jar ešte nevyhrala nad zimou. Malá dedinka však žila a jej múzeum a lišovský dvor nás ohromili.

V Lišove je totiž galéria masiek od starých kmeňov z celého sveta. Nielen, že sme také dačo ešte nikde nevideli ale už vôbec sme to nečakali na Lišove a dokonca so sprievodnými textami v troch jazykoch. Tri miestnosti múzea boli plné masiek a vstupná izba tohto domčeka bola venovaná remeselnému obchodíku. Dali sa tu kúpiť tašky, kabelky a náušnice s ľudovými motívmi, Lišovské víno a oleje z Hontu. V obci Lišov nájdete okrem múzea, remeselného obchodíka a galérii masiek aj kamenné a keltské obidlia. Ak by ste obec chceli navštíviť určite sa pozrite sem - www.lisovmuzeum.sk.

Náš machuliacky stánok bol prvý v smere od workshopu venovaného maľovaniu kraslíc. Na naše počudovanie, škaredé počasie neodradilo návštevníkov a smelo sa pri nás zastavovali. Ponúkali sme mydlá všakovakých voní, hlinené, drevené, drôtené náušnice a aj náušnice z odpadových plastových fliaš z Roninej dielne. Zaujali vás aj príborníky z tkaného plátna, ktorým sa už teší milá pani učiteľka z Lišova. Nového majiteľa majú už aj Voloďove visiace náušnice a Ronin drôtený vešiačik na kľúče.

Obec nezabudla aj na hladné bruchá a vo dvore s Lišovskou izbou zariadenou po starom, na konci frekventovanej blastistej cestičky sme objavili kuchárov od guláša, štrúdle, kávu a výborne opečenú klobásu. Tú sme koštovali v priebehu 15 minút hneď dvakrát. Chladný vetrík bol však neúprosný a tak sme spolu s ostatnými trhovníkmi zbalili o čosi skôr. Naše balenie bolo rýchle až na úlet karimatky, ktorá sa rozhodla zaplávať si v potoku hneď za naším chrbtom. Záchranná akcia vyzerala neúspešne, kým nám s vylovením nepomohol miestny odvážny cigánik. Meno by určite vedela Rony, keďže sa zoznamovali:-) Ďakujeme záchrancovi karimatky aj organizátorom trhu za veľmi príjemný jarmok.