ROZŠÍRENÉ VYHĽADÁVANIE

Celonárodná spomienka na Ľudovíta Štúra v obci Uhrovec

24. 10. 2015
fotka Celonárodná spomienka na Ľudovíta Štúra v obci Uhrovec

Pri príležitosti dvestého výročia narodenia a celonárodnej spomienky na Ľudovíta Štúra v Obci Uhrovec sa nám, machuliakom dostalo tej cti spolupodieľať sa na kolorite a kráse tejto udalosti. Spolu s ďalšími šikovnými a zručnými remeselníkmi sme v sobotu popri programe osláv tvorili tzv. remeselnú uličku kde si zvedaví návštevníci mohli pozrieť a obstarať pekné vecičky ale aj "okoštovať" z chlebíka remeselníka, či už umazaní od hliny, zaprášení alebo s porezaným prstom.

Počasie bolo krásne napriek rôznym povedačkám meteorológov - príliš veľa ľudí si slniečko vypýtalo.

Od začiatku vládla medzi nami trhovníkmi dobrá nálada, veď sme sa aj pekne počastovali navzájom fajnotinkami tekutými čo kto doniesol (rýchlo ráno kým môžu ešte aj šoféri:-). No a po poháriku medoviny alebo inej lahôdky kvapalnej hneď nám šlo všetko od ruky. Mimo našeho tradične pestrého netradičného stánku (vraj zastaralého typu "žehliaca doska") Machuľa tentokrát bola aj dovybavená Lenkiným hrnčiarskym kruhom. A tiež sme boli v podozrivo blízkom spojení s kamarátkou Jankou aj jej prírodnou kozmetikou (www.hiling.sk). Na kruhu vytáčal Voloďa svoje kreatúry - učeň majstrom za noc nebude - ale pre oko okolostojacich postačilo. Gergej (Juraj) frézoval do rohov len sa tak prášilo a prášilo sa aj odvedľa, rodili sa tam krásne kraslice u našeho suseda. Deň nám ubiehal na slniečku príjemne a rýchlo, hrudy hliny sa míňali a aj čo-to zo stánku si našlo svojho šťastného majiteľa. Hladom a smädom sme veru netrpeli - zásoby sme mali poctivé, občas sme asi vyzerali viac ako bufeťáci na obede než remeselníci na trhu. Bodaj by nie keď sme sa napchávali až nám rástli hrče za ušami.

Popri mnohým reprezentatívnym povinnostiam si našiel čas nás prísť pozrieť aj sám pán kastelán z Uhrovského hradu. Dobrý to pán čo príde až k nám. Ale veru prísť sa mu oplatilo lebo toľko šikových ľudí pokope a v dobrej nálade je dnes ťažko niekde len tak nájsť. Medy a medovina, kraslice krásne, všetko vlnené na mieste robené od Marcelky a jej rodiny (www.nahaji.sk), keramika a iné peknotinky z dielničky u Hanky (www.dielnickauhanky.sk), rezbárčina, koža, drotárina. Všetkého dosti.

Z oficiálneho programu tejto peknej udalosti sme síce veľa nevideli ale ani nám to nechýbalo. Veď ctiť si tých čo bojovali za jazyk a kultúru národa si môžeme najviac tým že reč budeme užívať a kultúru utvárať a udržiavať.

Sme radi že sme sa mohli s mnohými kamarátmi remeselníkmi tu stretnúť a prispieť tak k kráse tohoto pre národ (dúfajme) významného dňa.