ROZŠÍRENÉ VYHĽADÁVANIE

ATUM 5 v Bánovciach nad Bebravou

09. 12. 2016
fotka ATUM 5 v Bánovciach nad Bebravou

Kde je vôľa, tam je cesta, alebo "ako aj v malých mestách dokážu vzniknúť zaujímavé akcie"

S usporiadateľmi akcie Predvianočný bazár sme sa stretli už na Mňam feste, kde nás vlastne aj oslovili ako partičku remeselníkov, či by sme nemali záujem prísť na decembrovú udalosť v bánovskej ZUŠke a predviesť dačo zo svojho umenia. Zdali sa nám milí, a tak sme pozvanie prijali. Každoročne sa na záver roka v Základnej umeleckej škole Dezidera Kardoša koná táto akcia, určená pre rodičov detí zapísaných v škole, ale aj pre širokú verejnosť.

Návštevníci si tak môžu pozrieť a vychutnať šikovnosť tvorivých detí, pripravené boli rôzne koncerty, vystúpenia aj tanečné. No nielen to. Celé prízemie totiž patrilo, remeselníkom a iným šikovníkom, ktorí touto cestou mohli prezentovať svoje umenie a šikovné ruky. Okrem mnohých nápaditých výrobkov, na ktorých si návštevníci mohli popásť oči, išlo v tejto akcií najmä o priblíženie remesla ľuďom. Rodičia i deti sa tak mohli prizerať ako vznikajú jednotlivé kúsky, alebo si aj sami čo-to vyskúšať.

Takže sme si so sebou aj my priniesli svoje nástroje a pustili sa do práce. Gergej si priniesol rozpracované rohy, ktoré bolo treba ešte dobrúsiť a doleštiť. Pristavil sa pri ňom nejeden zvedavec, rohy na pitie z kravskej rohoviny nie sú až taká bežná vec. Darinka si so sebou priniesla celý šijací stroj a pustila sa do výroby vrecúšiek zo starých plátien. A pre tých, ktorí si chceli skúsiť niečo vyrobiť sme doniesli aj drôty, drôtiky, kliešte a klieštiky, na výrobu vianočných ozdôbok z drôtov. Okrem nás tu bolo veľa iných remeselníkov, takže ľudia zaujímajúci sa o ručné práce tu mali skutočne pestrý výber.

Celá akcia, i naše poobedné prezentácie sa niesli vo veľmi príjemnom duchu prichádzajúcich Vianoc. Postretali sme niektorých známych i neznámych, rozprávali sme sa aj s niektorými organizátormi, veľmi milými ľuďmi. A všetci sme zhodnotili, aká milá a pekne zorganizovaná akcia to bola, a že keď sa chce, tak sa dajú robiť takéto príjemné veci aj v malom meste, pokiaľ sa stretnú správni ľudia na správnom mieste.