ROZŠÍRENÉ VYHĽADÁVANIE

Veľkonočný jarmok v Banskej Štiavnici

07. 04. 2017
fotka Veľkonočný jarmok v Banskej Štiavnici

Machuľa otvorila novú sezónu v Banskej Štiavnici na Veľkonočnom jarmoku, ktorý organizovalo Slovenské banské múzeum. Trh na Kammerhofskej ulici bol dvojdňový a tak ste nás 7. a 8. apríla mohli stretnúť uprostred Banskej Štiavnice. Piatkove pochmúrne počasie vystriedal slnečný deň a na jarmoku sa zastavilo oveľa viac návštevníkov Štiavnice aj známych tvári. 

Na našom stole ste mohli nájsť okrem iného aj novinky v podobe náušníc zvieratiek od Lenky a sošky čiernych psov od Rada. Záujmu sa ako vždy tešili aj Jurajove rohy na pitie, Voloďove drevené prstene, či drotárske náušnice od Rony. Moje nálepky na koreniny zostali pre oko zákazníka stále neviditeľné, takže ani ukážka koreničiek s nalepenými nálepkami nepomohla:-)

Stolovú výzdobu nám robili nielen hlinený pradedovia ale netradične aj dve sliepočky (pipice) z dielne uja Licharda. Mladší keramikár Lichard nám spríjemňoval celý trh príhodami z neľahkého bývania v Štiavnici. Porozprával nám aj o záhadnom fľaku, ktorý sa zjavuje na stenách štiavnických domov a nedá sa ho zbaviť, tzv. žabí kameň. Dozvedeli sme sa aj ako poctivo sa vyrába čokoláda pod značkou z východného Slovenska Maria Soltés Chocolaterie. Ja som si kúpila horkú posypanú malinami a pistáciami a celú som ju sama zjedla. Bars dobra bula.

Trh pred múzeom sa niesol v znamení veľkonočných príprav, takže ste sa v tvorivej dielni mohli priučiť nejednej technike na zdonebie vajíčok. Neďaleko od nás mladý chalanisko od skautov plietol krásne prúty na šibanie a Rony s Radom neodolali a vyskúšali ich. Dokonca sa Rony aj naučila ako ho upliesť, tak som zvedavá či nás vyšibe budúci rok:-)