ROZŠÍRENÉ VYHĽADÁVANIE

Mňam fest v Bánovciach nad Bebravou

19. 09. 2015
fotka Mňam fest v Bánovciach nad Bebravou

V ďaľekom kraji Trenčianskom, v panstve Uhrovskom, na námestí Bebravskom sme sa zúčastnili ďaľšieho trhovníčenia. Na pozvanie samotného hradného pána Uhrovca, Paľa, sme opäť predvádzali našu šikovnosť všetkým ktorý ju chceli pochváliť.  V stánku sme boli spolu s výrobcom zdobených vajíčok a jeho manželkou. O šikovnosť a dobrú náladu teda nebolo núdze.

 Hneď ako sme prišli sme sa trošku zľakli počtu ľudí a našej malej duše. Šak sa tu stratíme. Aj hradného pána sme museli hľadať v dave a nájsť si tak svoje miesto medzi ostrieľanými trhovníkmi. Na takejto "mäsovke" sme teda ešte veru neboli. Uvidíme ako sa chytíme. Hneď ako sme našli Paľa, našlo sa aj naše miesto a začali sme  s vybaľovaním. Stihli sme to akurát, boli sme aj pochválený pre našu pestrosť výrobkov. A mali pravdu, mydlá bez kozieho mlieka, s kozím mliekom, náušnice bez dreva a z dreva, náušnice bez hliny a z hliny. Tašky a nálepky, rohy a prívesky. No bolo čo vykladať, Lenka vyložila aj svojich dedov predkov dávnoveku a bolo plno.

 Ani sme sa nestihli naraňajkovať a to tam bolo jedla, šak to bol Mňam fest. Všetko tam voňalo, lialo sa a podávalo. Začali sme tvoriť tými, tí ktorý obsluhovali, tí ktorý jedli a ostatný ktorý sa prihovárali ľuďom ktorý sa pri nás zastavili. Bol to dobrý systém, Darinka pred stánkom podávala informácie o mydlách a všetkom ostatnom, keď prišla otázka na náušnice alebo rohy hneď odkázala na jedného z nás. Volloďa sa prihováral spoza stánku a všetkým rozprával o svojich náušniciach z konárikov ktoré majú štyridsať letokruhov a ja som sa občas zapojil s mojimi znalosťami o rohovine a pití z nej. Lenka s hrdo hlásila k Slovenským zvieratkám na afroháčikoch a všetci sme zrazu tvorili spoločný Machuľovský tím. Už nám tu chýbala len Rony.

 Svojou prítomnosťou nás potešila aj Nikol, ktorá prišla z Trenčína, pozrieť nás a podporiť v tomto nápore zvedavcov. Sused trhovník začal vyrábať a maľovať veľkonočné a nie len veľkonočné vajíčka hneď vedľa stánku. Pekne si priviedol elektriku (teda ja som mu ju priviedol) a už sa pri ňom zastavovali a obdivovali jeho trpezlivosť. A tu prišla rada aj na mňa, tak ako som sľúbil som aj urobil. Vybral som všetko čo bolo treba a začal som frézovať nedokončené rohy. Všade bol prach, na jednej polovici stola z vajíčok a na druhej z rohoviny. Čo ma tešilo, ľudia sa pristavovali, prihovárali, obdivovali a my sme sa doberali kto je trpezlivejší a kto je väčší talent. Samozrejme že je to jedno, ale úsmevy na tvárach zvedavcov nám postačovali ako dôvod pokračovať. Bol to pekný pohľad, jedno tradičné remeslo kraslíc s frézkou v ruke a jedno staroveké remeslo zdobenia rohov s druhou frézkou v ruke.

 Počasie vyšlo naozaj parádne, slniečko svietilo, občas prifúklo. Podaktorí si aj doniesli podporné nápoje a niekde sa tu blysla aj medovina, ešteže som zase šofér..... Ale vlastne mi to vôbec nevadí, pretože sme si domov odniesli fajný burčiak, ktorého chuť nám pripomínala Bánoveckú náladu Mňam festu v Bánovciach.