ROZŠÍRENÉ VYHĽADÁVANIE

Remeselný trh - Hradný rínok

07. 05. 2016
fotka Remeselný trh - Hradný rínok

Oficiálne prvý ročník Hradného rínku na hrade Uhrovec sa niesol v znamení slnka, hudby, vôní a hlavne remesla.

Celý týždeň na našom obľúbenom hrade prebiehali prípravy na akciu. Nechceli sme nič zanedbať, očakávali sme veľa návštevníkov, preto sa Voloďa podujal na prípravu. Ostatná časť Machule pricestovala v piatok večer a veru, prípravy boli v plnom prúde - na dolnom nádvorí sa dokončovala lávka a na hornom sa varil guláš v troch veľkých kotlinách. Chalani si veru zamakali, dovarievali ho v neskorých nočných hodinách (alebo skorých ranných?) a medzitým prebiehala intenzívna socializácia s gitarou a pivkom.

Sobotné skoré ráno síce začalo mrzuto bitím palice o rebrík s kastelánovým  pokrikom "vstávajte vy *** lenivé", ale čochvíľa sme sa rozhýbali a začali sme chystať. Bolo treba poupratovať, posledné prípravy a začať chystať naše stolíky. Pomaly prichádzali všetci remeselníci a všetci sme vykladali svoje práce a prácičky na pripravené stoly na dolnom nádvorí. Veru bolo čo vykladať, každý z nás sa dobre pripravil a doniesol to najlepšie čo mal. A tak sa útroby hradu zaplnili drevom, keramikou, perníčkami, textilom, drôtenými vecami, kožou, šatami...hýrilo to farbami i vôňami. Postupne začali prichádzať prví návštevníci, turisti i neturisti, jednotlivci i celé skupinky, mladí, starí, rodinky s deťmi. Slniečko nás nenechalo v štichu, po celý deň svietilo a avízované búrky a chmáry sa hradu Uhrovec vyhýbali veľkým oblúkom.

Atmosféra bola úžasná. Jednak vďaka veselým návštevníkom, ale hlavne vďaka remeselníkom z blízka i z ďaleka. Bolo sa na čo pozerať, veď okrem Machule a našich rôznorodých výrobkov sa na akciu prišli prezentovať aj šikovná rodinka od Krupiny, ktorá tvorí z kože, ale aj textilu, spoločne pod názvom Alatyr. Svojim výrobkom vdychujú dušu starých vekov našich slovanských predkov. Mohli ste tu od nich nájsť topánky, mešce s rôznymi ornamentmi, nádherné ľanové šaty s pletenými opaskami, ale aj maľované náušnice.

Z Piešťan prišla celá skupina tvorcov. Rasťo s jeho originálnou keramikou, nevšedných tvarov a farieb. Stolík zaplnili rôzne zvieratká pretransformované na kalíšky, aromalampy, misky, mištičky, svietniky a kadečo iné. Moja obľúbená velerybka/držiak na vonnú tyčinku už sídli na mojej parapete. Farbami takisto prispela aj Víla Amálka so svojimi krásnymi mandalkami, ktoré ulahodili oku nejednému z nás. Hneď vedľa sa vztýčil čarostánok, ktorý svojim prítmím aj sortimentom navodzoval tajomnú magickú atmosféru. Boli v ňom originálne vecičky, šité pod značkou Wananache a bylinné prípravky z Herbária. A tak sa návštevníci mohli nachvíľu vnoriť do sveta čarov, prostredníctvom zaujímavých odevov a doplnkov, rôznych šatičiek, sukničiek, vestičiek plných farieb, čipiek, pierok a vzorov. Z Herbária spomenieme bylinné mastičky, olejčeky, aj na zuby, kvetové vody. Stánok vkusne dopĺňali hodvábne a kašmírové šatky priamo z Indie, odkiaľ sa bylinkárka Kuku prednedávnom vrátila.

 

Drevo a drevené výrobky boli nielen v Machuli od Voloďu, a našej šikovnej kamarátky Alice, ale najmä u dvoch šikovníkov zo Zaježovej, ktorí spolu tvoria a žijú na samote. Volajú sa Katka a Chavo a svoje remeslo prezentujú pod názvom Z lásky k drevu. Okrem nádherných drevených mís, lyžíc a iných úžitkových predmetov z dreva, spolu robia aj rôzne workshopy zamerané na výrobu z dreva. Katka okrem toho háčkuje aj veselé náušničky. Z bližšieho okolia Uhrovca k nám prišla teta s nádherne zdobenými perníčkami, ktoré je aj škoda zjesť a Hanka, ktorá vyrába šperky z drôtikov, a keramiku, ktorú aj tradične drotársky opletá. V Dielničke U Hanky sa  teda tiež bolo čím kochať. Z Trenčína prišla Vierka, ktorá sa zameriava okrem iného na maľovanie hennou na telo. Vychádza z tradičných vzorov indických žien, ktoré si zdobia svoje ruky neskutočnými ornamentmi. Vierka je v tomto smere odborník, a jej pevnou rukou sa nechala pomaľovať nejedna dievčina. Síce neskôr, ale predsa dorazil aj párik z farmy Na háji so svojimi ovocnými produktmi - chutnými a zdravými lekvármi z ich sadu a záhrady. Pod ich stromami sa premávajú ovečky kosačky, a z ich kožúškov Marcela spriada vlnu na kolovrátku ako kedysi. Svoju šikovnosť nám predviedla aj na hrade, kolovrátok nesmel chýbať. Takisto aj svetre, vesty a ponožky z ovčej vlny. Už nech je zima :)

 

Svoje remeslo a šikovnosť prezentoval aj pán remenár, ktorý vyrába opasky z kože. Oživiť akciu prišiel aj pán fujarista, ako inak s fujarami. A veru nám aj zahral! O hudbu celkovo nebola núdza. Z doliny došiel na hrad zahrať aj miestny pán harmonikár Hajko so svojim tradičným repertoárom. Zahrať a hlavne zatancovať prišli aj devy z folklórneho súboru Uhrovčan, v krásnych krojoch, ktoré rozospievali a roztancovali svoje publikum. O niečo nevšednejšie, ale na stredoveký hrad viac pasujúcejšie sa javilo Duo Aldar, ktorí spolu v dobových kostýmoch hrajú na rôzne nástroje  stredoveké skladby. Okrem viacerých bubnov a gájd vytasili aj citaru. Aj vďaka nim bola atmosféra na hrade nezabudnuteľná.

 V priekope pod hradom sa už tradične predviedlo kynologické združenie z Handlovej so svojimi vycvičenými psíkmi. Návštevníci mohli vidieť ich prácu v cvičení psov, alebo si zájsť na znamenitú Medovinu z Novohradu. Manželia medári okrem naozaj výbornej sladučkej medoviny ponúkali aj svoj med a iné včelie produkty. Pod hradom sa tiež nachádzal stánok s milými šitými textilnými hračkami Akami, kde veru bolo z čoho vyberať. Rodinka s troma princeznami a dvoma psíkmi k nám pricestovala z Považia. Ešte spomeniem pani s vílami s príbehom a rôznymi bylinnými tinktúrami, ktoré sama mieša.. Znie to celkom hojne, čo poviete. Ale na hrade sa okrem remesiel ľudia tešili aj na skvelé jedlo a občerstvenie, ktoré sa podávalo na hornom nádvorí. Pečené koláčiky, guláše, pečené klobásy rozvoniavali na sto honov. S plnými bruškami odchádzali domov malí aj veľkí. A kuchári veru počuli veľa chvál na svoje jedlo. Hlavní variči mali aj svoje pomocníčky a pomocníkov. Bez nich by to veru pri toľkých hladošoch nešlo. Patrí im veľká vďaka, že prišli pomôcť tejto skvelej akcií a hradu. Na prípravu vegetariánskeho obedu sa podujala naša Lenka, ktorá dve hodiny obetavo grilovala enciány v studenej hradnej kuchyni. Vďaka nej od hladu nepomreli ani nemäsožrúti.

 

Celá sobota sa niesla v duchu spokojnosti a pohody, pán kastelán vítal svojich návštevníkov v dobovom kostýme a spokojne sa usmieval popod fúzy. Keď sa deň schýlil k večeru a turistov ubúdalo, zbalili sme aj my svoje práce. Väčšina trhovníkov odišla s dobrým pocitom domov, niektorí sme ostali. Večer sme si mohli vychutnať nádherný západ slnka a posedenie pri ohni. Niektorí využili okolité lesy, k zdravému spánku v lone prírody.

V nedeľu sa po pernom dni moc nechcelo ani slniečku, ani návštevníkom.  Z remeselníkov sme ostali my Machuliaci, Rasťova keramika, mandalky, oblečenie Wananache, bylinné prípravky, textilné hračky a medový stánok. Prišlo sa na nás pozrieť ešte zopár ľudí, aj náhodných turistov, ktorí boli prekvapení, čo tam všetko našli. Guláš sa podával stále, aj klobásky a koláčiky, bolo dôvodu ostať. Poobede, síce neradi, ale pomaly sme začali baliť.

Deň, aj celá akcia sa uchýlila ku koncu, čo nám pripomenul aj poobedný dážď. Našťastie nás našiel už len pobalených, čakajúcich na odvoz jeepom z hradu, z tohto krásneho miestečka naspäť, do civilizácie a reality. Každý z nás bol vďačný, že sme aspoň na chvíľu mohli zažiť neopakovateľnú stredovekú atmosféru hradu a ukázať svoju šikovnosť a záľubu aj iným ľuďom. S krásnymi spomienkami, novými kamarátstvami a s vďačnosťou v srdci sme sa rozpŕchli každý späť domov, do svojich tvorivých životov. 

Pre viac fotiek z akcie si kliknite sem: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1152615484770353.1073741833.912525715445999&type=3